25 vjetori i vizitës së Papa Gjon Palit II në Shqipni

70
0
Share:

Me datë 25 prill të vitit 1993, Ati i Shenjtë Papa Gjon Pali II do të bahej i pari Papë që vizitonte Shqipninë.

Vizita historike asht nglulitë thellë jo vetëm në memorien e katolikëve, por të te tanë shqiptarëve.

Ai jo vetëm ringriti shpirtnisht popullin shqiptar të cilit i kje mohue çdo e drejtë për të besue në Zot, por ngriti edhe hirearkinë kishtare duke shuguru katër ipeshkvinjtë shqiptarë.

Në këtë 25 vjetor, u kremtue nga Shkëlqësia e Tij, Imzot Angjelo Masafra Mesha e Shenjtë dhe pas saj u shfaq një dokumentar i përgatitur nga gazetari Bepin Kolvataj.

Share:

Leave a reply

Opinion

error: Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.