Ai i dizenjoi banerat per Ditën Botërore të Rinisë. Por ai nuk jetoi për të parë Papën.

2749
1
Share:

Ju nuk mund të njihni emrin e tij, por ju ndoshta keni parë punën e tij. Nëse ju ishit në Ditën Botërore të Rinisë në Poloni këtë javë, ose keni qenë e ndjekur live, ju ndoshta keni parë blu, të kuqe dhe të verdhë dizajne grafike te shenjtorëve si Gjon Pali II dhe Shën Faustina neper rrugët e Krakoves. Projektuesi i shumë grafikave të Ditës Botërore të Rinisë ishte Maciej Szymon Ciesla, i cili ishte një projektues i vizual media në Akademinë e Arteve të Bukura në Krakov. Ati Grzegorz Suchodolski, Sekretari i Përgjithshëm i Krakow 2016 i komitetit organizator të Ditës Botërore të Rinisë (WYD), tregoi historinë e Maciej në revistën Ecclesia. Një grafik dizajner ekspert, veçanërisht i përkushtuar, Maciej erdhi në një komision organizues të Ditës Botërore të Rinisë në shtator të vitit 2014, pasi duke parë një shpallje për atë në universitin e tij. Komiteti e dashuroi punën e tij aq shumë sa që ai së shpejti la punën e tij dhe filloi të punojë me orar të plotë për Ditën Botërore të Rinisë si një grafik dizajner , edhe pse ai kshte ende dyshime në lidhje me Kishën. Monika Rybczyńska, e cila ka punuar me Maciej, tha se ai një herë i tha asaj: “A e dini, Monika? Unë jam këtu, sepse unë dua të besoj se ka ende disa të mira në Kishë”, kujton ajo. Në procesin e hartimit te imazheve te shenjterve, i riu rizbuluoi besimin e tij. Aai gjithashtu zbuloi se ai kishte një formë agresive të kancerit gjatë asaj kohe, i cila u përhap në mushkëritë e tij dhe për këtë ai qe detyruar të punojë nga shtëpia. Shokët e tij vullnetarë të Ditës Botërore të Rinisë agjëruan dhe u lutën për atë çdo ditë. Në ditën e 100-pas diagnozës së tij, ai filmoi një video, duke falënderuar kolegët e tij për miqësinë dhe lutjet e tyre, dhe të shpjeguar se çfarë kishte mësuar për Zotin.
“Çfarë Maciej i dha komitetit organizues, përveç punës së tij shumë të bukur të projektimit, ishte besimi se Zoti ishte më i fuqishëm se çdo sëmundje apo dobësi njerëzore. Ai mund të transformojë të gjitha këto. Gjatë punës së tij në komitet ai filloi të besojë përsëri; ai ishte kështu në gjendje të përballej me vuajtjen dhe të pranonte Kryqin dhe ai u bë një shembull për ne”, ka thënë Ati Suchodolski për revistën Ecclesia. Në maj të këtij viti, Maciej kishte postuar në Facebook: “Sa shpejt ndryshon jeta dhe prioritetet! Dhe ëndrrat e tilla të ndryshme që kemi! Disa njerëz ëndërrojnë për të pasur një karrierë dhe famë, duke u promovuar, një punë të re, pasuri apo edhe se ngjarjen më të madhe të këtij viti në Krakov do të jetë një sukses … Unë, për 150 ditë,ëndërroja vetëm një gjë…ëndërroj vetëm për të jetuar.”
Në qershor këmba e tij ishte prerë, por kjo nuk ishte e mjaftueshme për të ndaluar përhapjen e kancerit. Ai vdiq në fillim të këtij muaji. Funerali u zhvillua më 5 korrik në Trupin Më të Shenjtë dhe Gjaku i Jezu Kishës në Katowice. Ai u varros në qytetin e Józefowska, Rruga Varrezat. Familja e tij ka kërkuar donacione për Saint Lazarus spitalin në vend të kurorave dhe luleve. Në bisedën e tij të parë me të rinjtë në ballkonin e Pallatit e Peshkopit në Krakov, Papa Françesku kujtoi përkushtimin e njeriut të ri për zellin e tij dhe besimin e mahnitshëm që kishte rizbuluar deri ditën e tij të fundit. Ky njeri i ri kishte “kërkuar për të jetuar vizitën e Papës,” Papa Francesko tha, kishte rezervuar edhe një vend në tramvaj në Krakov për të marrë në fund të javës të rinjtë e sëmurë dhe të paaftë si pasagjerët e tij të veçanta. “Ai e bëri shumë të mirë për të gjithë”, tha Ati i Shenjtë, duke çuar të rinjtë më poshtë në një moment lutjeje të heshtur për të riun që ka vdekur. “Ne duhet të mësohemi me gjëra të mira dhe gjëra të këqija. Jeta është si kjo, të dashur të rinj, “tha ai, duke theksuar se: Besimi i këtij të riu, e mikut tonë, i cili ka punuar aq shumë për këtë Ditë Botërore të Rinisë” Pastaj të rinjtë kanë duartrokitur për shembullin e të riut, Papa gjithashtu u kërkoi atyre të lëvdojnë Zotin “, sepse ai na jep shembuj të guximit, të të rinjve të guximshëm që të na ndihmojë për të shkuar përpara në jetë.” “Mos kini frikë, Hyji është i madh, Hyji është i mirë, dhe të gjithë ne kemi diçka të mirë.”

Share:

1 comment

  1. Bajram 1 August, 2016 at 18:27 Reply

    Ndodh qe njerez te fuqishem fizikisht semuren dhe papritur duhet te perballen me semundje te tilla te renda qe ia rendojne shendetin dhe jeta u behet e padurueshme nga dhimbjet.Ne kete gjendje mjerane ka njerez qe i tremben perballjes me realitetin dhe ketyre u duhet ndihme edhe nga psikologu,por ka njerez qe e perballojne semundjen me pune. Keta jane pikerisht si djali qe shpresonte te takonte Papen,edhe si shperblim per punen dinjitoze qe kishte kryer per kishen.I perjetshem qofte kuntimi i tij! Amen!

Leave a reply

Opinion

error: Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.