P. Bernardin Palaj, ofm

1074
0
Share:

I lindur më 2 tetor 1894 në Shllak, famulli e Ipeshkvisë së Shkodrës.

Studioi teologjinë në Innsbruck (Austri).

Qe një ndër mitologët më të mirë shqiptarë; profesor dhe shkrimtar.

Me një kulturë letrare dhe muzikore, ishte një pianist i shquar.

Në 1946 u arrestua dhe vdiq në tortura, para se të dënohej, me 8 dhjetor 1947 në Shkodër. E lidhën me tela të ndryshkur, duke bërë që të vdiste nga tetanosi.

Vuante nga zemra. Ka vdekur

“in odium fidei”.

bp

Share:

Leave a reply

Opinion

error: Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.