P. Gaspër Suma, ofm

1135
0
Share:

I lindur në Shkodër, më 23 mars 1897. Kreu shkollën e mesme tek françeskanët dhe teologjinë në Austri, në Innsbruck.

U shugurua meshtar më 31 korrik 1921 dhe ka shërbyer gjithmonë në zonat më të vështira malore: në Theth, në Brigje të Hotit dhe në Gomsiqe.

Ka pasur një shpirt të madh sakrifice.

Qe arrestuar dhe vdiq në burg e Shkodrës më 14 prill 1950.

Eshtrat e tij pushojnë në Kishës françeshane të Shkodrës.

 

“In odium fidei”.

gasper

Share:

Leave a reply

Opinion

error: Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.