Papa i puth duart meshtarit shqiptar don Ernest Simoni (Troshani)

797
1
Share:

Duke ia puthur të dyja duart, Papa Françesku priti sot paradite don Ernest Simonin (Troshani), meshtarin shqiptar, që kaloi 28 vjet nëpër burgjet e komunizmit, një nga të paktët, që jetojnë akoma sot. Ati i Shenjtë e pati përqafuar i mallëngjyer edhe më 21 shtator 2014 në Tiranë, pasi dëgjoi historinë e tij të persekutimit.

“Për 11 mijë ditë, don Ernesti iu nënshtrua torturave dhe punës së detyruar”, tregon në gazetën vatikanase “L’Osservatore Romano”, Mimmo Muolo, gazetar i së përditshmes kishtare italiane “Avvenire”, i cili ka shkruar librin me titull “Don Ernest Simoni. Nga persekutimi në takimin me Françeskun”. E ishte pikërisht meshtari ai, që sot paradite, i dorëzoi Papës një kopje të librit, së bashku me motër Marizën, përfaqësuese e Shtëpisë Botuese të Paolineve, që  e kanë nxjerrë vëllimin në libraritë e gjithë Italisë.

Historia e persekutimit

“Persekutimi im – thotë don Ernesti për gazetën e Vatikanit – filloi natën e Krishtlindjes së vitit 1963, kur, vetëm për shkakun se isha prift, u arrestova dhe u hodha në qelinë e izolimit, u torturova dhe u dënova me vdekje”. Shokut të qelisë i urdhëruan të regjistronte e t’i mbante mend fjalët e zemërimit, që parashikohej të thoshte don Ernesti. Por meshtari pati vetëm fjalë faljeje e lutjeje për torturuesit e tij. E kështu, dënimi me vdekje u shndërrua në 25 vjet me punë të detyruar, në miniera e në gjirizet e Shkodrës. “Në burg – kujton don Ernesti – e kam kremtuar meshën në latinisht, përmendësh, e kam dhënë edhe kungimin”.

Falje për torturuesit

Më në fund, më 5 shtator 1990, arriti lirimi i shumëpritur dhe don Ernesti filloi të kremtonte haptas meshë, shërbim, që nuk e kishte ndërprerë kurrë, siç thotë vetë, “por vetëm përjetuar në një kontekst të veçantë”. E akti i tij i parë qe konfirmimi i faljes për torturuesit e vet: “Për ta – saktëson – i kërkoj gjithmonë mëshirë Atit Qiellor”. Pyetjes së pashmangshme si ka mundur t’i rezistojë persekutimit pa u përkulur, meshtari i përgjigjet së pari, me buzëqeshje e, pastaj, zbulon “sekretin” e vet: “Unë s’kam bërë asgjë të jashtëzakonshme, i jam lutur Krishtit, kam folur gjithnjë për Krishtin”.

Persekutimi i Kishës në epokën e Bashkimit Sovjetik

Nga ana tjetër, “L’Osservatore Romano” i kushton një faqe të tërë temës së persekutimit të Kishës në epokën e Bashkimit Sovjetik. Më 21 prill, në orën 17.30, do të paraqitet vëllimi “Kisha Katolike dhe komunizmi në Evropën qendër-lindore e në Bashkimin Sovjetik”, hartuar nën kujdesin e Jan Mikrut. Do të flasin: kryeipeshkvi i nderit i Pragës, kardinali Miroslav Vlk, i cili ka shkruar edhe parathënien; sekretari i Kongregatës për Kishat Lindore, imzot Cyril Vasil; historiani jezuit, Nuno da Silva Concalves dhe vetë Mikrut. Sipas projektit editorial  do të publikohen edhe dy vëllime të tjera, ku do të analizohet “beteja e rafinuar dhe shumëformëshe e komunistëve kundër fesë në përgjithësi e, në veçanti, kundër Kishës Katolike”. Sidomos vëllimi i dytë do t’u kushtohet dëshmive të të krishterëve në Evropën qendër-lindore, ndërsa i treti do të trajtojë historinë e Kishës Katolike në territorin e Bashkimit Sovjetik.

 

http://sq.radiovaticana.va/

Share:

1 comment

  1. Ajet Delaj 22 April, 2016 at 02:11 Reply

    Falja duhet dhuruar atehere kur ajo kerkohet por kriminelet komuniste as sote kesaje dite nuk kne kerkuar falje. Qofsha une i gabuar

Leave a reply

Opinion

error: Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.