RRNOFT SHQIPËNIA, RRNOFT KRISHTI MBRET

781
0
Share:

Sot është një ditë e shenjtë sic është i shenjtë ky vend, kjo datë që po përkujtojmë e po aq sakrifica e këtyre njerzve që me qendresën e tyre shenjtëruan kohën, e derdhin mbi ne sot bekimin.
Të dashtun vëllezer e motra, para 25-viteve dom Simoni nga ky vend kremtoi një meshë në kushte të improvizuara, kur pushteti ishte ende në këmbë e bashkë me të edhe frika mbreteronte pushtetshëm. Projektimi i kësaj Meshe, lartësimi i kësaj lirie ishte thurur me gjak e vuajtje, ishte thurur me shpresën e shpirtit që askush smund ta burgosë apo ta vrasë.
Eh sikur të kishte gojë ky Cinar e cfarë sdo të tregonte për ato caste të fundit, kur plumbat shponin krahërorin, e shpirti lirohej për të udhëtuar në rrugën qiellore me pengun e zhgenjimit mbi krahë qe toka mëmë e bashkëvellezërit nuk i lejuan të jetojnë të miren e përbashkët, klimen e jetës- lirinë.
Mesha e parë ishte fryt i zgjedhjes së vështirë, i zgjedhjes flijuese, kunder rrymes, kunder privilegjeve, ishte zgjedhje e besnikërise heroike që të con në kryq për tu ringjallur në pafundësi.
Ky është vendi i katedres së lirisë, manuali sesi ideali mbrohet me shpirt ndër dhemb, si frika mposhtet nga guximi, si ndërtohet historia e lavdisë. Prandaj sa herë të kerkojmë të hulumtojnë mbi të kaluaren tonë, mbi figurat që ndërtuan shtetin, kishën, kulturën, Shkodrën, kjo është ndalesa e padiskuteshme.
Vendi ky prehen Kol Idromeno, Pjetër Marubi, Simon Rrota, Prenkë Jakova, Pjetër Gaci, Hilë Mosi dom Gjon Gazulli, Atë Anton Xanonit, Dom Ndoc Nikajt, Dom Ndre Zadejës, Dom Simoni etj. Po këto varreza mbajnë misterin e eshtrave të: Dom Ndre Mjedës, Atë Gjergj Fishtës e shumë e shumë klerikëve të tjerë që dhanë kontribut të jashtëzakonshëm në kulturën shqiptare. Prandaj edhe Mesha e Parë nuk është rastësi, ku tjetër përvec këtu mund të kremtohej ajo Meshë, në tokën e vaditur me gjak e me copëza amanetesh për një Shqipëri të lirë, Me Zot dhe Evropiane.

Sot duhet jo vetëm të përkujtojmë. Mbi të gjitha duhet të ndërtojmë nën frymën e kësaj ngjarje historinë e re, heronjt e rinj që punojnë cdo ditë ndershmërisht pa u lodhur nga lodhja për të rritur fëmijët me dashuri e sakrificë, për qytetarë që politkën e shohin si shërbim, për mësuesit që e shohin si mision, për të rinjt që e marrin jetën me pasion, për një shoqëri që i jep mundësi secilit për të jetuar denjësisht.
Kjo ditë është sfida e një kapitulli të ri që për secilin duhet të jetë një reflektim i thellë për të kryer detyrën tonë më me pergjegjëshmëri, e për të mos rënë ne demoralizimin se kështu bëjnë të gjithë. S’duhet të dashurohemi me zhgenjimin por duhet të dashurohemi me jetën me pushtetin e vetëm: që është dashuria, dhurimi. Prandaj kurajo për të fluturuar lartë, në kthellesitë qiellore, për të ripërtërirë Shqipërinë, ne jemi krijuar për gjëra të larta dhe jo për rënë pre e kënaqësive të perkohshme.
– Jam sot i lumtur teksa kemi bërë maksimumin për të përkujtuar këtë datë, falë ndihmës të shumë besimtarëve, fal kujdesit të vecantë të Kryeministrit të Shqipërisë, Ministres së Kulturës, komunitetit të besimtarëve në Amerikë, kemi rikonstruktuar kapelen gjithashtu edhe murin rrethues. Gjej rastin edhe një herë për t’ju falenderuar perzemërsisht.
Nga ky vend i skalitjes së historisë, le të kumbojë mesazhi i qëndresës, i lirisë dhe me naltësim le të kumbojnë fjalët e fundit që thanë Martirët përpara se breshëria e plumbave të vershonte mbi ta:
RRNOFT SHQIPËNIA, RRNOFT KRISHTI MBRET

– Dom Artur Jaku
*Fjala e mbajtur ne mbarim te Meshes se kremtuar me date 4 nentor 2015 ne Varret e Rrmajt ne Shkoder.

 

Share:

Leave a reply

Opinion

error: Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.