Shpalljet e Famullise (dt. 08-14 shkurt 2016)

553
0
Share:
  1. Diten e merkure, 10 shkurt, eshte e Merkura e Perhime. Ne kte dite fillojne Krezhmet, kohe pendese dhe kthimi kah Zoti. Krezhmet zgjasin deri ne Naten e 26 Marsit- Vigjiljes se Pashkeve. E merkura e Perhime eshte dite pendese e agjerimi. Kte dite ne Katedrale do te kete dy meshe: mesha e pare ne ora 7:30 dhe mesha e dyte ne ora 16:00. Mbas ktyne mesheve do te jete edhe riti i perhinimit. Duke filluar nga kjo e merkure e deri ne Vigjiljen e Pashkeve lidhet moti.
  2. Diten e enjte, 11 shkurt, eshte perkujtimi liturgjik i Zojes se Lurdit. Ne festen e Zojes se Lurdit kremtohet edhe dita kushtuar te Semurve. Prandaj, ne kte dite, mesha e mbasdites i kushtohet te semurve dhe kjo meshe nuk ka per te kene ne ora 16:00, por ne ora 15:00. Ne fund te ksaj meshe do te jete edhe procesioni me te Shejtnueshmin Sakrament dhe bekimi i te semureve. Ju lutemi te gjithve qe keni te semure neper shtepite tuaja, qe mbrenda mundsive t’i sillni ata ne kte meshe.
Share:

Leave a reply

error: Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.