Shpalljet e Famullise (dt. 29 nentor- 06 dhjetor 2015

227
0
Share:

– Me te dielen e dates 29 nentor, filloi Koha e Ardhjes. Kjo kohe shenjte
zgjat 4 jave dhe na pergatit per kremtimin e Krishtlindjes. Ne traditen e
krishtere, kjo kohe eshte quajtur si nje “krezhme e vogel”, prandaj
konsiderohet mot i lidhur dhe kohe e kthimit nga Zoti.

– Te dielen qe vjen, 6 dhjetor, eshte e diela e dyte e Ardhjes.
Po ashtu eshte edhe perkujtimi liturgjik i Shen Kollit. Ne qytetin tone kemi
Kishen ne Rus qe i kushtohet ketij shenjti kaq te devotshem per popullin
tone. Prandaj, diten e shtune, 5 dhjetor, Naten e festes, ora 16: 00 ne
Kishen e Shen Kollit eshte Mesha Shenjte e vigjiljes. Ndersa te nesermen, e
diele, 6 dhjetor, po ne Kishen e Shen Kollit, Mesha do te jete ne ora 8:
30, e kremtuar nga Arqipeshkvi yne.

 

Share:

Leave a reply

error: Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.